Hranice

Hranice…

Víte, (hlavně teď mluvím k mužům, i když ženy to mají podobně), co to jsou “hranice”???

Tak jasně, určitě…

To je taková čára na mapě… Ano, to taky.

Taky je to místo, kde stává chlápek v uniformě a kouká vám do pasu (cestovního) a do kufru (auta).

Tak tyhle hranice ale taky úplně nemyslím.

Včera, na introvečeru k výcviku Mužská síla, to bylo dost frekventované téma. Vlastně ono to je dost podstatné téma na každém introvečeru. V nějaké modifikaci i na skoro každém kruhu a vlastně skoro na každém kroku.

Když totiž svoje hranice nehájíme, tak nám je kdekdo a leckdy překračuje. Někdo nám je prostě překročí, jakoby ani nebyly. A jsou?

A ani se nezeptá a už ho máme v “kuchyni” a vyžírá nám naše zásoby nebo se roztahuje v obýváku. Nohy v zablácených botách na stole…

A my jen bezradně koukáme a říkáme si:

Jak se to mohlo stát?

Někdo nám tam dovnitř, do toho „našeho“, vlítne nezadržitelně jak velká voda. Někdo se tam nepozorovaně vetře jako vzlínající vlhkost. V obou případech to má stejný výsledek – “je tam”. Za našimi hranicemi. Nezvaný host. A už na nás hoduje, užívá si. Roztahuje se.

Ujídá nejenom nám ale i i těm, které bychom rádi hostili.

Jak se to kurva mohlo stát?

Jednoduše. Neumíme si je (ty hranice) bránit. Hájit.

A jak je bránit, když ani nevíme, kde že naše hranice jsou? Nebo víme?

U těch státních, nebo u hranic pozemku, domu, to víme. To je jasné, viditelné. Tam to dokonce i nějak hájit zvládáme. Můžeme se případně opřít o “mapu” nebo výpis z katastru.

Ale co ty hranice našich “vnitřních” pozemků?

(Ty v katastru nejsou. Možná jsou v listině práv a svobod… ale zkuste s ní argumentovat, když vám někdo v parku u hlavního nádraží opravdu neodbytně nabízí opravdu pravý francouzský Chanel č.5 za 2 kila půl litru. No nekup to.)

Svoje OSOBNÍ hranice je třeba objevit a objevovat. Zevnitř.

A pak hájit.

Naučit se je efektivně hájit. Jinak končíme s vyžranou lednicí. (Není to bojovém umění, i když to taky není na škodu).

Je to spíš o sebevědomí. SEBE-SI-VĚDOMÍ.

Vědomí si svých hranic, svého prostoru, svých potřeb.

Ukazuje se na introvečerech i ve výcviku, že chlapi sice řeknou “STŮJ”, když jim někdo v rámci bezpečného cvičení překročí hranice (vstoupí do intimní zóny). Ale i tak je jim to takové žinantní. Je to nepřesvědčivé.

Strohý a rozhodný výraz v jejich tvářích hned vystřídá rozpačitý úsměv (=> sorry, omlouvám se, že jsem si dovolil tě zastavit, zůstaneme “kámoši”, jo?)…

Jakoby se lekli svojí vlastní síly.

Jakoby se zabáli toho, že se vůbec projevili. A postavili SAMI ZA SEBE.

Neumíme to. Není to totiž přijímané.

ALE NEDĚLÁ NÁM TO VŮBEC DOBŘE.

Neumíme říct jasné STOP, DOST, STAČÍ, PŘESTAŇ, UŽ NE,… a pak končíme vytěžení, kolonizovaní…

….

A co ty? Víš, kde jsou tvoje hranice?

A umíš si je (u)bránit?

….

Má to ještě druhou stranu mince… Když neznáme svoje hranice. Nemáme s nimi kontakt, tak neumíme nikoho OPRAVDOVĚ, SVOBODNĚ a BEZPEČNĚ POZVAT dovnitř.

K sobě. Ani svoji ženu, ani svoje děti, přátele.

A má to ještě třetí stranu. Když neznáme svoje hranice, obvykle neznáme a nevnímáme hranice ani druhých lidí a UBLIŽUJEME jim tím, že lezeme neohrabaně a bez pozvání do jejich “obýváků”. A tak dokola jeden druhýmu, všichni všem…

A má to ještě čtvrtou stranu. Když to neumíme ZDRAVĚ s osobními hranicemi, neumíme to ani těmi společnými (rodinnými, obecními, okresními, státními, přírodními, planetárními,..).

P.S.: Možná, že na to “neumět si hájit hranice” máme jako národ tak trochu právo. Omluvu? Naše historická zkušenost z 30. září 1938 je dost možná otisklá v každém českém muži (i ženě). To je ale trochu jiná historie. Nevím.

Karel Tůma
Každý lidský život má svůj smysl, ten smysl do něj vložilo něco vyššího než jsme my. My jsme ale ti, kteří ten smysl mají objevit a žít. Každý lidský život má svůj jedinečný potenciál, dar, který je fajn poznat, rozvinout a doručit světu. Rád kladu otázky odhalující tento smysl, potenciál, dar,….

Kladu je sobě, ostatním i celému kruhu. V otázkách, které si, nejenom v kruhu, pokládáme je totiž už skryta odpověď. Když se sami sebe a světa kolem nás správně ptáme, dostáváme správné odpovědi. Dá se říct, že s námi hovoří Bůh. Hovoří s každým, bez výjimky. Hovoří prostřednictvím jiných lidí, životních okolností, přírody,…já tomu všemu říkám "jiný úhel pohledu". Při setkání v kruhu, při celém procesu výcviku, při objevování sebe sama, skrze výzvy, skrze ostatní účastníky se objevuje "jiných úhlů pohledu" nejvíc.

Vždy máme k dispozici svobodnou vůli se rozhodnout pro doručení nebo nedoručení svého potenciálu, daru, smyslu. Lepší (z každého úhlu pohledu) je doručovat…

JE VÝCVIK MUŽSKÁ SÍLA PRO TEBE?

To můžeš zjistit na představovacích intro večerech.
Dozvíš se tam více o tom, co takový výcvik obsahuje a proč, jak to probíhá, kde, kdy,... a hlavně čím a jak ti může zlepšit kvalitu života.

Introvečery probíhají ŽIVĚ nebo ONLINE.

O tom, zda je 1,5-letý výcvik Mužská síla pro tebe si také můžeš promluvit i osobně s mentorem. Zde si můžeš objednat 20-minutový rozhovor s mentorem podle vlastní volby - zjisti, zda a jak právě tobě může výcvik pomoct.

CO JE VÝCVIK MUŽSKÁ SÍLA?

Cesta za smyslem života, za svým Posláním, za Vizí, za Životem.